Almanya’Da Lisans Ve Yüksek Lisans Programları, Yaşam, Çalışma Koşulları Şehrindeki Okullar

7 Maddede Almanya Dosyası

Yeni Yılda Yeni Bir Başlangıç Yapın

ALMANYA’DA ÜNİVERSİTE OKUMANIN AVANTAJLARI

  • Dünya standartları üzerinde eğitim ile mezuniyet sonrasında rakiplere fark atma,
  • İş ve sanayi dünyası ile iç içe bir eğitim sayesinde tecrübe ve referans sahibi olma,
  • Düşük harçlar (100-400 Euro)
  • Öğrencilere sağlanan ekonomik ve sosyal imkanların çokluğu,
  • İngilizce eğitim imkânı,
  • Almanca’yı ülkesinde kısa sürede öğrenme imkânı
  • Üniversite okurken çalışma imkanı,
  • Mezuniyet sonrasında çalışma imkânlarının çokluğu,
  • Yüksek Lisans Eğitimine devam etme garantisi,
  • Dünyanın en önemli siyasi ve kültürel cazibe merkezlerinden birinde üniversite eğitimi alma,

 

1. ALMAN YÜKSEKÖĞRETİM SİSTEMİ

Lisans eğitimi 3 yıl (6/7 sömester) sürer,4 sömesterlik Temel Eğitimden sonra 2 sömester Ana Eğitim alınır,Mezun olmak için bitirme tezi yazılması gerekir,Derslerini tamamlayan ve bitirme tezini yazan öğrenci mezun olur ve dilerse yüksek lisans eğitimine başlar,Öğretmenlik, hukuk gibi bazı bölümlerde ayrıca bitirme sınavı bulunur.

 

2. ÜNİVERSİTE BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

Her Üniversite kabul şartlarını kendisi belirlemekle birlikte temel hususlar hepsinde aynıdır, Yaz ve Kış olmak üzere yılda 2 kez öğrenci kaydı alınır,Başvuruların değerlendirildiği son tarihler:  yaz başvuruları;15 Ocak,Kış  başvuruları :15 Temmuz Başvurular 4-7 hafta içerisinde değerlendirilip sonuçlandırılmaktadır. Vize başvuruları ise genellikle 4-6 hafta içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Başvuru yapmak için en önemli husus YGS ve LYS sınavına girip sınav sonucunda Türkiye veya KKTC’de herhangi bir 4 yıllık üniversitede eğitim almaya hak kazanmış olmak yeterli olmaktadır. LYS sınav sonucu 1 yıl süreyle geçerli olduğundan bu süre içerisinde başvurunun yapılmış olması gerekmektedir. Yerleşmeye hak kazanılan bölüm veya aynı puan türüyle alım yapan herhangi bir diğer bölüm için üniversite kayıt başvurusu yapılabilir. Vize almak için yerleşilen bölüm ile aynı bölümlere başvurmak gerekmektedir. Şartlı ön kabul alıp vize süreci tamamlandıktan sonra aynı puan türünden başka bölümlere de başvuru yapılabilmektedir. 

2 yıllık üniversite kazananlar Almanya’daki üniversitelere başvuramazlar. Ancak,En az 2 dönem okuyan öğrenci Almanya’daki üniversitelere başvurabilir. Şartlı kabul alması halinde 1 yıllık Studienkolleg adı verilen lise tamamlama eğitimine tabi tutulur. Bunu başarıyla tamamlayan öğrenci kayıt hakkı kazanır.Eğer mezun olmuş veya mezun olma durumunda ise, başvuru yapabilir. Almanya’daki üniversiteye kabul edildikleri takdirde daha önce almış oldukları derslerden uygun olanlar sayılır.

 

3) ALMANYA DA ALMANCA DİL YETERLİLİĞİ 

 Almanya’da üniversite eğitimine başlayabilmek için diğer önemli bir şart Almanca dil yeterliliğidir. Almanca dil yeterliliğinin belgelenmesi için, geçerliliği Almanya’daki tüm üniversiteler tarafından kabul edilen TestDaF sınavından en az 4 veya DSH sınavından en az 2 almış olmak gerekir. (Tıp ve hukuk gibi bazı bölümlere kayıt yaptırmak için TestDaF’dan 5, DHS’den 3 almak gerekir.)Yeterli dil bilgisi olmayan adaylar „şartlı ön kabul“ koşuluyla kabul edilirler ve Almanca’yı öğrenmek için kendilerine 1 yıl süre tanınır. Dil eğitiminin ardından, dil yeterlik sınavından yeterli skoru elde eden aday şartlı ön kabul aldığı üniversite ve bölüme kayıt yaptırabileceği gibi aynı puan türüyle alım yapan  farklı üniversite ve bölümlere de başvurabilir. Bu şartlara ilave olarak, önde gelen bazı üniversiteler lise mezuniyet ortalaması, alınan dersler, yerleştirme puanı, sınav sonuç sıralaması gibi hususlara da dikkat etmektedirler. 

 

4) EĞİTİM VE YAŞAM MASRAFLARI

Öğrencinin taleplerine, yaşanılan şehre, kayıt yaptırılan dil kursu ve üniversiteye bağlı olarak eğitim ve yaşam masrafları değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki gibi bir çalışma ortalamaları yansıtacaktır. Eğitim Ücreti: Dönemlik 100-400 € ödenir. Konaklama:  Aylık 250 € ile 400 € arasında değişiklik gösterecektir. Gıda Harcaması: Aylık 150-250 € arasındadır. Sağlık Sigortası: Sigorta ücreti aylık 50 € ile 100 € arasında değişmektedir. Kültürel Faaliyetler: Aylık 50 €‘luk bir bütçe fazlasıyla yeterli olacaktır. Özetle, Almanya’da bir üniversite öğrencisinin aylık eğitim ve yaşam masrafı 550 € ile 850 € civarındadır. Dil kursu ücreti: Dil kurslarının ücretleri, C1 kuru dahil olmak üzere, kursun bulunduğu şehir ve kursun kalitesine göre 3000 € ile 4200 € arasında değişiklik göstermektedir. Üniversitelerin bünyesinde düzenlenen dil kurslarının ücretleri ise genellikle 1000 € ile 2500 € arasında değişmektedir. Bazı üniversiteler ise öğrencilerinden dönemlik harç ücretinin dışında ücret talep etmezler.

 

5)  ÇALIŞMA İZNİ

Öğrencilere sağlanan çalışma izni imkânı sayesinde öğrenciler okurken bir öğrenciye göre iyi bir gelir elde edebilirler. Yükseköğretim öğrencilerinin, yılda 90 tam gün veya 180 yarım gün çalışma izinleri bulunmaktadır. İhtiyaç olması halinde üniversiteler de istihdam sağlamaktadır. Aylık geliri 450  €‘ye kadar olan işlerden vergi alınmadığından Üniversite öğrencilerinin büyük bir kısmı part time işlerde çalışarak eğitim masraflarını karşılamaktadırlar. Ne çalışandan ne de işverenden vergi alınmadığından özellikle yaz tatillerinde öğrenciler saat ücreti 12-20 € olan işler bulabilirler. Gece mesaisinde saat başı ücret daha da artmaktadır. 450 €‘luk vergilendirme sınırı kalktığından öğrenciler önemli miktarda gelir elde etmiş olurlar.

 

6)  BURSLAR

Almanya’da üniversite eğitimi alan bir öğrenci geniş burs imkânlarından yararlanır. Başarılı bir öğrenci sadece alacağı burslarla Almanya’da çok rahat bir öğrencilik dönemi yaşayabilir. 

Almanya’da lisans veya lisansüstü eğitim alan öğrenciler çok sayıda burs imkânından yararlanabilirler. Bu kurumlar, öğrencinin okuduğu bölüme, çalıştığı alana, cinsiyetine, geldiği ülkeye, yüksek lisans veya doktora tezine göre burslar verirler. Burs miktarları kurumdan kuruma veya bursun niteliğine göre değişmektedir. Bununla birlikte, lisans öğrencileri aylık 1300 Euro’ya, yüksek lisans doktora öğrencileri aylık 3000 Euro’ya kadar burs bulabilirler. Bir çok burs  aylık zorunlu sağlık sigortasını da kapsar. Alman Akademik Değişim Servisi (Deutscher Akademischer Austauschdienst/DAAD) de Almanya dışından gelen öğrencilere geniş burs imkânları sağlamaktadır. Türkiye’den gelecek öğrenciler, KYK (Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu)‘nın sağladığı burs ve öğrenim kredisi imkânlarından yararlanabilirler.

 

7) PROFESYONELLER İÇİN KARİYER PLANLARI

Almanya Doktorlara, mühendislere, IT sektöründekilere, hemşirelere kapıları açıyor.  A2 seviyesinde Almancası olan en az iki yıl iş tecrübesi olan ve 35 yaşını geçmemiş profesyoneller iş imkanı sağlıyor. 

 

ALMANYA LİSANS VE YÜKSEK LİSANS  BAŞVURU BELGELERİ

1. Lise/ Üniversitede  diploması (Noter onaylı sureti ve yeminli tercümanca  imzalı mühürlü tercümesi.) (3 Adet)

2. Lise yada Üniversite de aldığı dersleri ve notları gösteren karneler, (Noter onaylı sureti ve yeminli tercümanca yapılmış imzalı mühürlü tercümesi.) (3 Adet)

3. Türkiye için ÖSYM yerleştirme belgesi. (3 adet)

4. bir üniversitede öğrenci iseniz, güncel transkriptinizin Noter onaylı suretive yeminli tercümanca yapılmış imzalı mühürlü tercümesini göndermeniz gerekmektedir. (3 Adet) Transkript İngilizce olarak düzenlenmişse tercümeye gerek bulunmamaktadır.

5. Yabancı dil sınav sonuç belgesi (3 Adet)TestDaF and IELTS dışındaki evraklar noter onaylı olmalıdır.

Almanca bölümler için TestDaf/DHSB1,İngilizce bölümler için TOEFL’dan en az 80 veya IELTS’den en az 6.0 alınmış olmalıdır. Eğer mezun olunan programın eğitim dili İngilizce ise bazı üniversiteler dil belgesi istememektedir. Kabul alma ihtimalimizi artırma adına dil yeterlik belgesini göndermeniz büyük avantaj sağlayacaktır.Eğer yeterli dil bilgisi yoksa, Almanya’da dil kursuna kaydının yaptırılmış olduğunu gösteren kayıt belgesi. 

6. Motivasyon mektubu (Neden bu bölümde okumak istendiğini izaheden Almanca veya İngilizce kaleme alınmış metin. ) (3 Adet)

7. Referans mektupları (Zorunlu değildir ama olumlu etki etmektedir.) (3 Adet)

8. CV (Almanca veya İngilizce olarak hazırlanmalıdır.) (3 Adet)

9. Pasaport fotokopisi (3 Adet) (Tercüme veya onaya gerek bulunmamaktadır.)

10. Fotoğraf (3 Adet)

11. Daha önce bir yerde çalışmışsanız veya staj yapmışsanız bunların belgeleri. 

SON MAKALELER

Bilgilendirici ve açıklayıcı yazılar.