Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluğu vize başvurularında mülakat yapmakta ve başvurunuzla ilgili en son kararı verirken mülakat sonucuna göre vermektedir. https://ceac.state.gov/genniv/ internet sitesi üzerinden doldurulan vize başvuru formunuzdaki bilgiler, vize memurunun başvurunuzla ilgili temel bir karara varmasını sağlamakla birlikte son kararı mülakat sonucunda vermesi, mülakatın da Amerika vizeleri için önemini vurgulamaktadır.
 

Amerika vizesi başvuruları Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılabilmektedir ve mülakat için randevu, bu 2 merkezden birisi için alınmalıdır. Amerika vize başvurularında diğer ülkelerin aksine başvuru sahipleri direkt olarak konsolosluk ve büyükelçiliklere gitmektedir ve başvuru sonucu vize mülakatının hemen ardından belli olmaktadır.
 

Global Leaders Yurtdışı Eğitim tarafından hazırlanan başvurularda, vize başvuru formları gereken bütün bilgileri önceden vize memuruna verecek şekilde doldurulmakta, vize başvuru sonucunuza olumlu etki edebilecek bütün bilgiler de vize başvuru formlarınıza eklenmektedir. Böylece mülakat için vize memurunun karşına geçtiğinizde, vize memurunun başvurunuzla ilgili olumlu bir izlenime sahip olması sağlanmaktadır. Bunun haricinde vize mülakatınız öncesi dikkat edilmesi gereken konularla ilgili sizi bilgilendirip, mülakat sırasında da en doğru cevapları vermenizi sağlamaktayız.

 

Dönemsel yoğunluğa bağlı olmakla birlikte genellikle randevu tarihi ,başvuru tarihinden yaklaşık 1 hafta ya da 10 gün sonrası için verilir. Randevu gününde vize başvurunuzun sonucu, vize memuru tarafından olumlu veya olumsuz olarak söylenmekte ve olumlu olarak değerlendirilen başvurularda pasaportlar başvuru sahibine PTT ile 3 gün içinde gönderilmektedir.

 

AMERİKA ÖĞRENCİ ZİYARETÇİ VİZESİ

Amerika öğrenci vizeleri (F1) kategorisindedir ve Amerika’ya dil eğitimi, sertifika programı, lisans, yüksek lisans amacıyla gelecek olan başvuru sahiplerinin başvurmaları gereken vize türüdür. Vize süresi vize memuru tarafından belirlenmekle beraber genel olarak 1 yıllık veya 5 yıllık çok girişli olarak verilmektedir. F1 Öğrenci vizesi uzatılabilir vize statüsündedir.

 

Dikkat edilmesi gerekenler:

Öğrenci vizelerinde vize memuru başvuru sahibinin Türkiye ile olan bağlarınısorgular ve planlananeğitim sonucunda Amerika’danayrılma niyetinde olup olmadığını anlamaya çalışır.Bu bağlamda;

1-Eğer başvuru sahibi Türkiye’de halihazırda öğrenci ve yaz tatilinde Amerika’ya seyahat edecekse, vize  memuru öğrencinin Türkiye’deki  akademik not ortalamasına son derece önem verir.

2- Eğer başvuru  sahibi  Türkiye’de  eğitimini  yeni  bitirdiyse  ve hemen sonrasında  Amerika’da dil  eğitim almaya gidiyorsa, vize memuru öğrencinin gelecek planlarının belirli olmasını bekler ve okuduğu bölüm gereği meslek hayatında İngilizceye ihtiyacı olup olmadığını anlamaya çalışır. Yine Türkiye’deki akademik not ortalaması büyük önem taşımaktadır.

3- Eğer başvuru sahibi Türkiye’deson almış olduğu eğitimi tamamladıktan uzun bir süre sonra başvuru yapıyorsa, vize memuru neden öğrencinin eğitimine ara verdikten sonra başvuru yaptığını öğrenmek ister. Bu durumda, öğrencinin gelecek beklentileri, mevcut işi gereği İngilizceye olan ihtiyacı gibi etmenler son derece önemlidir ve bunlara mülakat esnasında mutlaka vurgu   yapılmalıdır.

4- Öğrenci vizelerinde vize memuru, öğrencinin veya öğrencinin sponsorunun maddi durumunun Amerika’da   alınacak olan eğitimi finanse etmeye yeterli 
olduğunu görmek ister. Bu bağlamda, öğrencinin veya sponsorun düzenli gelirine ilişkin evraklar ve birikimler son derece  önemlidir.


Amerika Öğrenci vizesi Ücreti: 510$(160 $Vize Ücreti + 350$ Sevis Ücreti)


Sevis Ücreti Nedir?

SEVIS, orijinal adıyla Studentsand Exchange Visitors Information System, eğitim programlarına katılacak kişilerin  zorunlu olarak kayıtyaptırması gereken bir takip sistemidir. Eğitim programlarına katılan öğrencilerin https://www.fmjfee.com/i901fee/index.html internet sitesi üzerinden ödemesi gereken sevis kayıt ücreti 350 USD‘dir. Tercihen randevunu gününden önce ödeme yapılması gerekmektedir. Vize mülakatı esnasında sevis ödendi makbuzununkonsolosluğa ibraz edilmesi gerekmektedir.

 1. Talep edilen vize bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport (https://epasaport.egm.gov.tr/) Randevuda orijinali gereklidir.
 2. Orijinal I-20 Belgesi (Global Leaders tarafından temin edilecektir)
 3. Varsa Eski pasaportlar ve vizelerin dolu ve işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileri
 4. 1 adet 5x5 cm boyutlarında fotoğraf. (E-mail olarak danışmanınıza atınız)
 5. Daha önce yurt dışında ya da yurt içinde dil eğitimi vb. aldıysanız katıldıgınız kursların sertifika ya da  fotokopisi.
 6. Aile bireylerini de gösteren, Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği (Aile toplum kağıdı) Nüfus müdürlüklerinden ya da E-Devletten alınabilir.
 7. Evli iseniz eşiniz ve çocuklarınıza ait kimlik ve varsa pasaport fotokopileri
 8. 18 Yaş altı başvuru sahipleri için Anne ve Babadan ya da YASAL vasisinden NOTER onaylı Muvafakatname alınması zorunludur.
 9. Varsa Tapu, Araç Ruhsatlarıve Kira Sözleşmelerinin fotokopileri


EĞİTİM DURUM BELGELERİ

 1. Öğrenci iseniz Güncel tarihli Öğrenci belgesi. İngilizce çevirisi gereklidir.
 2. Öğrenci  iseniz Transkript  (Not Dökümü) Mümkünse İngilizce  isteyiniz.
 3. Mezun iseniz Geçici mezuniyet belgesi ya  da   diplomanız.
 4. Katılmış olduğunuz sınavların sonuç belgeleri (Destekleyici evrak niteliğindedir. Gerektiği hallerde istenir.)            Örn.: IELTS, KPDS, TOEFL, ÜDS


MALİ DURUM / İŞ İLE İLGİLİ BELGELER

(ÖĞRENCİ VE / VEYA SPONSOR, EBEVEYN İÇİN)


BANKA:

 1. Ailenize ve/veya size ait tüm banka hesaplarının son 3 aylık hesap dökümü ya da işlenmişhesap cüzdanları
 2. Ailenize ve/veya size ait tüm banka hesaplarına ait dökümdeki son bakiyeyi belirten resmi banka yazısı. (Örneğini danışmanınızdan isteyiniz)

İŞ/ÇALIŞMA:

Maaşlı çalışan iseniz:

 1. Maaşlı çalışan iseniz veya çalışıp ayrıldıysanız, son 3 aya ait maaş bordronuz, işe giriş ve işten çıkış bildirgeleriniz ve çalışmaya devam ediyorsanız görev tanım yazısı.Yazının İngilizce çevirisi gereklidir.
 2. İşyerinizden izinli iseniz işyeri izin yazısı. (İngilizce çevirisi gereklidir.)
 3. Halen çalışıyorsanız şirket evraklarınız; Ticaret sicil gazetesi, İmza sirküleri, Vergi levhası, varsa Ticaret odası belgesi fotokopileri.

İşveren ya da Şirket Ortağı  iseniz:

 1. İşyerinizin vergi levhası fotokopisi
 2. Ticaret sicil gazetesi fotokopisi (kuruluş gazetesi) Ticaret ya da esnaf odası kayıt belgesi
 3. İmza  sirküleriniz
 4. Şahsi hesabınızı ayrı Şirket hesabınızı ayrıca göstermelisiniz. Bu hesaplar ile ilgili son 3 aya ait hesap dökümü ve son bakiyeyi belirten resmi yazı gereklidir.

 

Emekli iseniz:

 1. SGK’dan maaş yazısı ve maaş hesaplarının hesap   dökümü
 2. SGK’dan ya da E-Devletten alınmış barkodlu EmeklilikYazısı

 

Kamu Çalışanı iseniz:

 1. Çalıştığınız Kurumdan alınmış Görev Tanım Yazısı
 2. Son 3 aylık Maaş Bordrosu

 

NOTLAR:

 • **Vize Ücreti: F-1 Öğrenci Vizesi Ücreti: 510 (160$ Vize Ücreti +  350$ Sevis Ücreti)
 • İleri tarihler için evrak topluyorsanız, banka evraklarınızı güncel olması gerektiği için en sona  bırakınız.

 

SON MAKALELER

Bilgilendirici ve açıklayıcı yazılar.