İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere vizesi başvuruları İstanbul, Ankara, İzmir*, Bursa, Adana*, Antalya* ve Gaziantep şehirlerinde bulunan TLS Contact Vize Başvuru Merkezleri ve https://www.gov.uk/apply-to-come-to-the-uk üzerinden randevu alınarak yapılmaktadır.

Başvuru sahipleri direkt olarak randevu gününde gerekli evraklarla ve başvuru formları ile birlikte başvuru merkezlerine gitmelidir. İngiltere,öğrencinin eğitim almak istediği göz önünde bulundurarak 6 ve 11 aylık Öğrenci Vizeleri vermektedir. Bu iki vize türü de uzatılamaz ve değiştirilemez vize statüsündedir. İngiltere’de öğrenci vizeleri 3’e ayrılmaktadır;

 1. 6 Aylık Kısa Dönem Öğrenci Vizesi, İngiltere’de 6 aya kadar dil veya sertifika programlarında eğitim almak isteyen başvuru sahiplerini kapsar. Alacağınız eğitimin süresi 6 ay veya daha kısa olsa bile vizeniz minimum 6 ay olarak verilir ve bu vizeyi yine öğrenci olarak uzatmanız mümkün değildir.

-Vize Ücreti: 124 USD(Dönemsel olarak değişiklik göstermektedir.)

 1. 6 ila 11 ay arası dil veya sertifika eğitimine gitmek istiyorsanız, 11 aylık kısa dönem öğrenci vizesi başvurusu yapmanız gerekir. Eğitim süreniz ister 6,5 ay ister 10,5 ay olsun, vizeniz 11 ay olarak verilir ve yine bu vize de İngiltere’den uzatılamaz. 6 aylık kısa dönem öğrenci vizesinden farklı olarak, 11 aylık öğrenci vizesinde İngiltere’de IHS’ye (Ulusal sağlık sistemi) kayıt olmanız ve sigorta ücretini https://www.gov.uk/apply-to-come-to-the-uk sitesi üzerinden ödemeni gerekmektedir.

-Vize Ücreti: 233 USD(Dönemsel olarak değişiklik göstermektedir.)

-Sigorta Ücreti: 368 USD( Dönemsel olarak ve proğram uzunluğuna göre değişiklik göstermektedir.)

 1. İngiltere’de ortaokul, lise, lisans, yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız, başvuru yapmanız gereken vize türü Tier-4 vizesidir. Diğer 2 öğrenci vizesi birbiriyle büyük benzerlikler gösterse de Tier-4 vizesi diğer 2 öğrenci vizesinden farklıdır.   En başta Tier-4 vizesinde başvuru sahibi eğer 18 yaşının üzerindeyse mülakata tabi tutulur, Tier-4 vizesi İngiltere’den uzatılabilir ve part-time çalışmaya olanak sağlar.

NOT :   * İşaretli vize başvuru merkezlerinde konsolosluk tarafından ek olarak 80$ işlem ücreti  alınmaktadır.

 

İNGİLTERE KISA DÖNEM ÖĞRENCİ VİZESİ

 

Birleşik Krallık’ta 6 veya 11 aya kadar bir eğitim (dil kursu, sertifika programı) almak istiyorsanız kısa süreli öğrenci vizesine başvuru yapmanız gerekmektedir. Birleşik Krallık 6 ve 11 Aylık Öğrenci ZiyaretçiVizeleri uzatılamaz ve değiştirilemez vize statüsündedir.

Kısa süreli öğrenci ziyaretçi vizesi başvurusu için vize memurunun başvuruyu değerlendirme aşamasında dikkat ettiği unsurlaraşağıda belirtilmektedir:

 • Başvuru sahibi vizesi bittikten sonra İngiltere’den ayrılma niyetinde midir?
 • Başvuru sahibi İngiltere’de bulunduğu süre zarfında çalışmayaihtiyaç duyacak mıdır?
 • Başvuru sahibi için İngiltere’de almayı planladığı bu eğitim, gelecekteki kariyer planları ve hedefleri için önemli midir?
 • Başvuru sahibi veya sponsoru, başvuru sahibinin İngiltere’de bulunduğu süreçteki masraflarını finanse edecek maddi yeterliliğe sahip midir?

 

Global Leaders Yurtdışı Eğitim  ile yapmış olduğunuz başvuruda ilk olarak gerekli evrakların listesi  tarafınıza  örnekleri ile birlikte bildirilecek ve temin edeceğiniz evraklar firmamız uzmanları tarafından gözden geçirilecektir. Başvurunuzu daha kabul edilebilir hale getirmek için temin etmeniz gereken ek evraklar varsa bunlar size bildirilecektir. Evraklarınız dâhilinde en kabul edilebilirdosya oluşturulduğunda,vize başvuru formunuz evraklarınızla beraber tutarlı bir şekilde doldurulacaktır. Bu işlemlerin ardından uygun bir tarih ve saat için İngiltereBaşkonsolosluğu’nun vize başvuru merkezinden sizin için parmak izi taraması için randevu alınacaktır. Öğrenci ziyaretçi vizesi başvurusu ortalama olarak 15 iş günündesonuçlanmaktadır. 

Talep edilen vize bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport (https://epasaport.egm.gov.tr/)  Randevuda orijinali gereklidir.

 1. Varsa Eski pasaportlar ve vizelerin dolu ve işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileri
 2. Tüm yurtdışıgiriş çıkışlarınızın nedeni ve tarihe göre sıralanması (danışmanınıza mail atabilirsiniz.)
 3. Daha önce yurt dışında ya da yurt içinde dil eğitimi vb. aldıysanız, katıldıgınız kursların sertifika ya da  fotokopisi.
 4. Aile bireylerini de gösteren, Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği (Aile toplum kağıdı) Nüfus müdürlüklerinden ya da E-Devletten alınabilir.
 5. Evli İseniz eşiniz ve çocuklarınıza ait kimlik ve varsa pasaport fotokopileri.
 6. 18 Yaş altı başvuru sahipleri için Anne ve Baba’dan ya da YASAL vasisinden NOTER onaylı Muvafakatname alınması zorunludur.
 7. Varsa Tapu, Kira Sözleşmeleri ve Araç Ruhsatlarının fotokopileri.

 

EĞİTİM DURUM BELGELERİ

 1. Öğrenci iseniz güncel tarihli Öğrenci belgesi. İngilizce çevirisi  gereklidir.
 2. Öğrenci iseniz Transkript (Not Dökümü) İngilizce olabilirse daha saglıklı olur.
 3. Mezun iseniz Geçici mezuniyet belgesi ya da diplomanız.
 4. Katılmış olduğunuz sınavların sonuç belgeleri (Destekleyici evrak niteliğindedir. Gerektiği hallerde istenir.)  Örn.: IELTS, KPDS,  TOEFL, ÜDS

 

MALİ DURUM / İŞ İLE İLGİLİ BELGELER

(ÖĞRENCİ VE / VEYA SPONSOR, EBEVEYN İÇİN)

 

BANKA:

 1. Ailenize ve/veya size ait tüm banka hesaplarına ait son 3 aylık hesap dökümü ya da işlenmişhesap cüzdanları
 2. Ailenize ve/veya size ait tüm banka hesaplarına ait dökümdeki son bakiyeyi belirten resmi banka yazısı. Bankanızdan ısrarla  isteyiniz! (İngilizce  çevirisi gereklidir yada bankadan da istenebilir. )

 

İŞ/ÇALIŞMA:

Maaşlı çalışan iseniz:

 1. Maaşlı çalışan iseniz veya çalışıp ayrıldıysanız, son 3 aya ait maaş bordronuz, işe giriş ve işten çıkış bildirgeleriniz ve çalışmaya devam ediyorsanız görev tanım yazısı.Yazının İngilizce çevirisi gereklidir.
 2. İşyerinizden izinli iseniz işyeri izin yazısı. (İngilizce çevirisi gereklidir.)
 3. Halen çalışıyorsanız şirket evraklarınız, Ticaret sicil gazetesi, İmza sirküleri, Vergi levhası, varsa Ticaret odası belgesi, Faaliyet belgesi, ( fotokopileri gerekmektedir )

İşveren ya da Şirket Ortağı  iseniz:

 1. İşyerinizin vergi levhası fotokopisi.
 2. Ticaret sicil gazetesi fotokopisi (kuruluş gazetesi)Ticaret ya da esnaf odası kayıt belgesi. 3- İmza  sirküleriniz.
 3. Şahsi hesabınızı ayrı Şirket hesabınızı ayrıca göstermelisiniz. Bu hesaplar ile ilgili son 3 aya ait hesap dökümü ve son bakiyeyi belirten resmi yazı gereklidir.

Emekli iseniz:

 1. SGK’dan maaş yazısı ve maaş hesaplarının dökümü.
 2. SGK’dan ya da E-Devletten alınmış barkodlu Emeklilik Yazısı.

Kamu Çalışanı iseniz:

1- Çalıştığınız Kurumdan alınmış Görev Tanım Yazısı. 2- Son 3 aylık Maaş  Bordrosu.

3- SGK’dan alınmış 4A, 4C Hizmet  Dökümü.

 

NOTLAR:

***   6 Aylık( Uzatılamaz) Vize Ücreti: 124 USD$ (Dönemsel olarak değişiklik göstermektedir.)

*** 6 Ay üzeri, 11 Aya kadar olan Vize Ücreti : 233 USD $ + 368 USD $ ( Sigorta Ücreti zorunludur. Fiyatlar dönemsel olarak değişiklek göstermektedir.)

***Genel Öğrenci Vizesi TIER 4, yani General Student Visa TIER 4, İngiltere’de lisans, yüksek lisans, foundation,  A level, PhD eğitimi gibi programlara katılmak isteyen kişilerin başvurması gereken vize kategorisidir. Vize Ücreti: 477 USD. Vize ücretine ek olarak gideceğiniz süreye göre zorunlu sigorta ödemesi de  yapılmaktadır.

***Vize ücretleri Dolar / Pound paritesine göre değişiklik  göstermektedir.

 • Her ülke vizesi için konsoloslukların evrak prosedürüfarklı olabilmektedir.
 • İleri tarih başvurları için evrak topluyorsanız, banka evraklarınızı güncel olması gerektiği için en sona  bırakınız.
   

İngiltere’de lisans veya lisansüstü düzeyde bir eğitim almak istiyorsanız veya İngiltere’de lisans veya lisansüstü hazırlık (foundation) programlarına katılmak istiyorsanız, başvuru yapmanız gereken vize türü Tier-4 Genel Öğrenci  Vizesi’dir

İngiltere’de bulunulacak süre ve bulunulacak şehir baz alınarak başvuru sahibinin kendisinin ya da anne, baba/yasal vasisinin hesabında gerekli tutarın minimum 28 gün süreyle gösterilmesi gerekmektedir. Gerekli tutarı hesaplarken, eğitim alınacak şehir,süre,toplam maliyeti, bu maliyetin ne kadarının önceden ödendiği gibi hususlar dikkate alınır ve hesaplama sonunda ortaya çıkan rakamın başvuru sahibi veya başvuru sahibinin yasal vasisinin hesabında (yatırım hesapları, fon hesapları, hisse senetleri kabul edilmemektedir) minimum 28 gün süreyle bulunması gerekir.

Londra’da eğitim alacaksanız, okul ücretlerinize ilave olarak yıllık: 11385 GBP*

Londra sınırları dışında eğitim alacaksanız, okul ücretlerinize ilave olarak yıllık: 9135  GBP**

İngiltere’den aldığınız kabul (CAS)’ın içeriği son derece önemlidir ve de bu kabul belgesini alırken eğitim kurumuna sunmuş olduğunuz belgelerin orijinallerinide vize başvuru dosyanızda sunmanız  gereklidir.

Tier-4 Genel Öğrenci Vizesi sunulan evraklardaki en ufak bir yanlışlık, yetersizlik, eksiklik, tercümelerdeki eksiklik ve/veya yanlışlık vize başvurunuzun direkt olarak reddedilmesine sebep olacağı için en doğru başvuruyu yapmanız gerekecektir. Özellikle eğitim planlarınızın gecikmemesi ve ek bir maddi zarar altına girmemek için en doğru başvuruyu yapmanız son derece önemlidir.

Tier-4 Genel Öğrenci vizesi başvurusu ile İngiltere’de bulunan öğrenciler, vizelerini eğitime devam etmek koşulu ile İngiltere’den uzatabilirler.

Yine Tier4 vizesinde İngiltere’de IHS’ye (Ulusal sağlık sistemi) kayıt olmanız ve sigorta ücretini https://www.gov.uk/apply-to- come-to-the-uk sitesi üzerinden ödemeniz gerekmektedir.

Tier4 vize Ücreti   : 442$ Dönemsel olarak değişkenlik göstermektedir.

Sağlık Sigorta Ücreti : 600$-1300$ arası, sigorta ücreti sistem tarafından  hesaplanmaktadır.

 1. Varsa Eski pasaportlar ve İngiltere vizelerinin sayfalarının   fotokopileri.
 2. Tüm yurtdışı giriş çıkışlarınızın nedeni ve tarihe göre sıralaması (Danışmanınıza mail atabilirsiniz.)
 3. CAS Belgesi
 4. Aile bireylerini de gösteren, Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği (Aile toplum kağıdı) Nüfus müdürlüklerinden ya da E-Devletten alınabilir.(İngilizce)
 5. Evli İseniz eşiniz ve çocuklarınıza ait kimlik ve varsa pasaportfotokopileri
 6. IHS SIGORTA  ODEMESININ ODEME SAYFASININ  FOTOKOPISI
 7. 18 Yaş altı başvuru sahipleri için Anne ve Babadan ya da YASAL vasisinden NOTER onaylı Muvafakatname alınması zorunludur.

 

EĞİTİM DURUM BELGELERİ

 1. Öğrenci iseniz Güncel tarihli Öğrenci belgesi. İngilizce çevirisi gereklidir.
 2. Öğrenci iseniz İngilizce Transkript  (Not Dökümü)
 3. Mezun iseniz Geçici mezuniyet belgesi ya da diplomanız.(İngilizce)
 4. Katılmış olduğunuz sınavların sonuç belgeleri (Destekleyici evrak niteliğindedir. Gerektiği durumlarda istenir.) Örn.: IELTS, KPDS, TOEFL,ÜDS

 

MALİ DURUM / İŞ İLE İLGİLİ BELGELER

(ÖĞRENCİ VE / VEYA SPONSOR, EVEVEYN İÇİN)

BANKA:

 1. Ailenize ve/veya size ait 28 gün kuralına uygun ‘’BankaYazısı’’

 

NOTLAR:

** Tier4 Vize Ücreti: 442 USD $ (Dönemsel olarak değişiklik göstermektedir.)

** Vize ücretine ek olarak Immigration Health Surcharge tarafından eğitim süresine göre zorunlu sağlık sigortası yapılmaktadır.

 • Her ülke vizesi için konsoloslukların evrak prosedürüfarklı olabilmektedir.
 • İleri tarihler için evrak topluyorsanız, banka evraklarınızı güncel olması gerektiği için en sona  bırakınız.

SON MAKALELER

Bilgilendirici ve açıklayıcı yazılar.