İngiltere Üniversite

İngiltere'de Üniversite

İngiltere'de ÜNİVERSİTE VE FİYATLARI HAKKINDA BİLGİLER

BİR İNGİLİZ KLASİĞİ, İNGİLTERE DE ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

İngiltere, eğitim sektöründe dünya çapında bir liderdir.  İngiltere'de bir üniversiteden mezun olmak dünyanın her yerinde kabul edilen bir sistemden mezun olmak demektir. Yurtdışında üniversite eğitimi araştırmaya başladığınızda her zaman dilin doğduğu ülke olan İngiltere standart ve kaliteli eğitim sistemi ile karşınıza çıkar. İngiliz eğitim sistemi dünya çapında bir eğitim modeli olarak kabul edilmiştir. İngiliz Eğitim sisteminde üniversitelerin sundukları çeşitli eğitim olanaklarını, geçmişten gelen tecrübeler ile yenilikçi ve teknolojik gelişmeler ile harmanlayıp sunarlar.  Tüm dünyada saygı duyulan eğitim sistemi yaklaşık 130 ve üzerinde üniversitesi ile tüm dünyadan öğrencilerin tercih ettiği bir ülkedir. 

Dünyanın en iyi üniversiteler sıralamasında her sene en üst sıralarda yer alan  Oxford Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi, St Andrew Üniversitesi, Durham Üniversitesi , Lancaster Üniversitesi, Warwick University, Leeds University, London School Of Economics, Sheffield Üniversitesi , University College London , Imperial College, Bristol Universitesi , Kings College London  gibi okulların adı her alanda ve bölümde öne çıkar.  

İngiltere, dünyanın en eski ve köklü üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır. Dünya çağında politika, siyaset, edebiyat, sanat, sinema alanında pek çok alanında ünlü kişilere eğitim vermiştir. İngiliz Üniversiteleri,  kalite konusunda sürekli birbirlerini aşmaya ve eğitimde çıtayı yükseltmeye çalışırlar.    İngiliz eğitim sisteminde derslerin yoğun işlenmesi sebebiyle, Eğitim süresi de en kısa süren ülkelerdendir. İngiltere'de üniversite eğitimi ortalama üç yıl ve İngiltere'de yüksek lisans eğitimi ise 1 yıl sürer.  


Lisans Programı için Gerekli Koşullar  
 

İngiltere’de bir üniversite okumak için üniversitelerin bakmış olduğu kriterler içinde hangi müfredat üzerinden başvuru yaptığınızdır.  Uluslararası tanınırlığı olan bir müfredat üzerinden kabulünüz farklı değerlendirilir.  IB, AP, A- LEVEL müfredatından mezun olmanız size tabi ki avantaj kazandırır. Türkiye den başvurularda Milli eğitim bakanlığının müfredatı üzerinden iyi bir not ortalaması olması gerekir. İngiltere'deki üniversitelerin başvuruları  UCAS üzerinden yapılmaktadır. İkinci yol ise İngiltere'de hazırlık programı sonrasında Üniversiteye başlamaktır.    

İngilizce dil yeterliği olarak başvuru yapacağınız bölüm yada üniversite için IELTS 6.5 ve üzeri almanız gerekir.  İki adet akademik referans ve bir adet staj ya da iş yeri referansı sunulabilir. Çok iyi ve planlı yazılmış ve öğrencinin sahip olduğu tüm birikimleri gösteren niyet mektubu yani essay ( Bu arada başvurudaki en can alıcı evrak essaydir ) başvurunun en önemli kısmıdır.


ESSAY  ( NİYET MEKTUBU) HAZIRLAMAK


Niyet mektubu ( Personal statement, Essay ) hazırlamak İngiliz üniversitelerine başvuru sürecinin en önemli kısmıdır. Özellikle çok popüler bölümlere başvuru yaparken niyet mektubu çok daha önemli olmaktadır. Sonuçta Niyet mektubu sizin kim olduğunuzu, ne yapmak istediğinizi en iyi özetleyen belgedir.  Niyet Mektubuna başlamadan gerçekten tüm yaşamınızı gözünüzün önünden geçirmeniz gerekli. Tüm eğitim yaşamınız boyunca yaptıklarınız, akademik ve sosyal başarılarınız, gelecek planlarınız, kazandığınız ödüller, girdiğiniz yarışmalar çok detaylı gelecek planı, bölüm ve başvuru yapmayı düşündüğünüz  üniversite  ile ilişkilendirerek yazmanız gerekiyor.  Hangi bölümde okumak istediğiniz, hangi bölümü düşündüğünüz kariyer planımız ve diğer ilgi alanları da niyet mektubunda belirtilmelidir. Niyet mektubunuz 4000 karakterden fazla olmamalıdır. Yazınızın yarıdan fazlası seçtiğiniz bölüm ve size uygunluğu üzerine olmalıdır. Son olarak fikir alın ama kopya çekmeyin, özgün olsun Essayiniz sizi yansıtsın ve sadece sizi anlatsın.    

İNGİLTERE'DE EN POPÜLER LİSANS PROGRAMLARI 


Business studies, Accounting &Finance, Law,Art& Design, Economics, Computer Science, Mechanical Enginering ,Politics , Biological Science, Electirical and Electronic Engineering , Psychology, Communication and Media Studies, Mathematics, Medicine, Drama , Dance and Cinematics,Architecture,Civil Engineering,Hospitality, Leisure, Recreation& Tourism,Chemical Engineering

SON MAKALELER

Bilgilendirici ve açıklayıcı yazılar.