Vize

Yurtdışında Vize

YURTDIŞINA VİZE ALMAK HAKKINDA BİLGİLER

Global Leaders Yurtdışı Eğitim olarak güvenilirliği, bilgi ve birikimi ile yurtdışında dil eğitimi, lise eğitimi, lisans, yüksek lisans, sertifika ve diploma programlarında eğitim almak isteyen öğrencilere en doğru şekilde yol göstermeye kendini adamıştır.  

Global Leaders Yurtdışı Eğitim olarak misyonumuz, öğrencilerimize en doğru, en kaliteli ve profesyonel hizmeti sunmaktır. Ögrencilerimize doğru ülkeyi ve programı bulmak kadar vize noktasında onları doğru yönlendirebilmek de önemlidir. Konsolosluklara yapılan başvurularda en ufak bir hata bile geri dönüşü olmayan maddi ve manevi zararlara sebep olabilir.

Başarılı bir vize başvurusu için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır;

  • Eğitim,
  • Kariyer,
  • Bütçe durumu
  • Başvuru formunun doğru bir şekilde doldurulmasıdır.

Konsolosluklar bu konuları göz önünde bulundurarak başvuran kişinin dosyasını değerlendirmeye almaktadırlar.

Konsolosluklar öğrencinin eğitim durumunu dikkatlice incelerler. Vizeye başvuran kişinin eğitim geçmişinin kuvvetli olması, özellikle son mezun olduğu okul, aktif öğrencilik bilgisi bu noktada en belirleyici unsurdur. Öğrencinin okuduğu üniversite ve bölüm kadar not ortalaması da önem taşımaktadır. Bir diğer önemli unsur ise vizeye başvuran kişinin kariyer durumudur. Öğrencinin yurtdışında alacağı eğitimin kendi kariyer hedefinde ne derece aktif bir rol oynadığı da eğitim durumu kadar önemlidir. Öğrenciliğini tamamlamış, profesyonel iş hayatına başlamış kişilerin mevcut iş yerleri ve  pozisyonları, hâlihazırda öğrenci   olup kariyerine başlayacak kişilerin için ise kariyer beklentileri ve hedefleri son derece önemlidir. Bir diğer unsur ise öğrencinin bu eğitimi karşılayabilecek yeterli maddi birikime ve imkana sahip olup olmamasıdır. Öğrencinin bütçesi öğrenci hiç çalışmadan yurtdışında kalacağı süre boyunca öğrencinin eğitim, konaklama ve yaşam masraflarını karşılayacak durumda olmalıdır. 

Başvuru için bankadaki tüm yatırım hesapları sunulmalı ve başvuru sonuçlanana kadar bu hesaplardaki para çekilmemelidir. Aynı zamanda banka hesaplarında gösterilen bütçenin kaynağının belirli olması gerekmektedir. Örneğin,uzun süreli birikim, ev, araç, arsa satışı, döviz alım-satımı vs. Hesaba aktarılan kaynaksız ve ani para girişleri konsolosluklar tarafından olumsuz olarak değerlendirilmektedir.

Vize başvurularında en önemli noktalardan biri ise prosedürüne uygun başvuru yapmaktır. Her ülkenin vize başvuru prosedürü farklı olmakla birlikte hepsinde doldurulması gereken çeşitli formlar bulunmaktadır. Konsolosluklar öğrenciler hakkındaki bilgilerin büyük bir çoğunluğunu bu formlardan elde etmektedir. Başvuru formlarının  eksiksiz, hatasız ve gerçeğe uygun olarak doldurulması, başvuruların başarılı olma ihtimalini arttıracaktır. 

Bunlara ek olarak konsolosluklara yazılan niyet mektupları da başvuruların olumlu sonuçlanmasında çok büyük bir önem taşımaktadır. Niyet mektuplarının mutlaka uzman ve tecrübeli danışmanlar tarafından yazılması gerekmektedir. Bu niyet mektuplarında öğrencinin neler yaptığı, neden bu eğitimi almak istediği ve eğitimini tamamladıktan sonraki planlarının detaylı ve net bir şekilde açıklanması gerekmektedir. Yazılan her bir noktanın birbiri ile uyumlu olması vize başvurunuzun konsolosluk tarafından olumlu değerlendirilmesinde belirleyici bir  etkendir.


SON MAKALELER

Bilgilendirici ve açıklayıcı yazılar.